Hs code کالا در فرآیند صادرات

Harmonized System (HS)Code  ، یک سیستم طبقه بندی محصول جهانی است که برای صادرات محصولاتتان باید HS Code کالایتان را داشته باشید.

در بین سیستم‌های طبقه‌بندی صنعت، کدهای سیستم هماهنگ (HS) معمولاً در سراسر فرآیند صادرات کالا استفاده می‌شوند. HS Code یک روش عددی استاندارد شده برای طبقه بندی محصولات معامله شده است که توسط مقامات گمرکی در سراسر جهان برای شناسایی محصولات هنگام ارزیابی عوارض و مالیات و جمع آوری آمار استفاده می شود.

سازمان متولی HSCodeکالاها برای صادرات کجاست؟

HS توسط سازمان جهانی گمرک (WCO) اداره می شود و هر پنج سال یکبار به روز می شود و به عنوان پایه ای برای سیستم های طبقه بندی واردات و صادرات مورد استفاده در بسیاری از کشورهای جهان عمل میکند.

HS ، کدهای شش رقمی خاصی را برای طبقه بندی ها و کالاهای مختلف اختصاص می دهد. کشورها مجازند برای طبقه بندی بیشتر کدهای طولانی تری را به شش رقم اول اضافه کنند.

این سیستم شامل بیش از 5000 گروه کالایی است. هر کدام با یک کد شش رقمی، در یک ساختار قانونی و منطقی مرتب شده و توسط قوانین کاملاً تعریف شده برای دستیابی به طبقه‌بندی یکنواخت پشتیبانی می‌شوند. این سیستم توسط بیش از 200 کشور و اقتصاد به عنوان مبنایی برای تعرفه های گمرکی و جمع آوری آمار تجارت بین المللی استفاده می شود. بیش از 98 درصد از کالاها در تجارت بین المللی بر اساس HS طبقه بندی می شوند.

HS به هماهنگی رویه‌های گمرکی و تجاری و مبادله داده‌های تجاری غیرمستند در ارتباط با چنین رویه‌هایی کمک می‌کند، بنابراین هزینه‌های مربوط به تجارت بین‌المللی را کاهش می‌دهد.

همچنین به طور گسترده توسط دولت ها، سازمان های بین المللی و بخش خصوصی برای بسیاری از اهداف دیگر مانند مالیات های داخلی، سیاست های تجاری، نظارت بر کالاهای کنترل شده، قوانین مبدا، تعرفه های حمل و نقل، آمار حمل و نقل، نظارت بر قیمت، کنترل سهمیه ها، تدوین قوانین ملی و حساب ها و تحقیقات و تحلیل های اقتصادی استفاده می شود. بنابراین HS یک زبان اقتصادی و کد جهانی برای کالاها و ابزاری ضروری برای تجارت بین‌المللی است.

سیستم هماهنگ شده توسط “کنوانسیون بین المللی در مورد سیستم توصیف و کدگذاری هماهنگ کالا” اداره می شود. تفسیر رسمی HS در یادداشت های توضیحی (5 جلد به زبان انگلیسی و فرانسوی) منتشر شده توسط WCO آمده است. یادداشت‌های توضیحی به‌عنوان بخشی از پایگاه داده HS (ابزار تجارت WCO) که تمام ابزارهای HS موجود، از جمله اطلاعات نام‌گذاری HS، خلاصه نظرات طبقه‌بندی، یادداشت‌های توضیحی، فهرست الفبایی و بروشور تصمیمات طبقه بندی گرفته شده توسط کمیته سیستم هماهنگ موجود است.

نگهداری HS یک اولویت WCO است. این فعالیت شامل اقداماتی برای تضمین تفسیر یکنواخت از HS و به روز رسانی دوره ای آن با توجه به تحولات فناوری و تغییرات در الگوهای تجاری است. WCO (world custom organization) این فرآیند را از طریق کمیته سیستم هماهنگ (به نمایندگی از طرفهای متعاهد کنوانسیون HS) مدیریت می کند، که مسائل مربوط به سیاست را بررسی می کند، در مورد مسائل طبقه بندی تصمیم می گیرد، اختلافات را حل و فصل می کند و اصلاحیه هایی را برای یادداشت های توضیحی آماده می کند. کمیته HS همچنین اصلاحیه هایی را برای به روز رسانی HS هر 5 تا 6 سال آماده می کند.

کدهای HS از 6 رقم تشکیل شده و به صورت زیر تقسیم می شوند: فصل (2 رقم اول)، عنوان (4 رقم اول) و عنوان فرعی (6 رقم کامل). کدهای HS بسته به کشور به اقلام 7 تا 12 رقمی (که به عنوان کدهای کالا و خطوط تعرفه ملی نیز گفته می شود) تقسیم می شوند.

چگونه HSCode گروه کالایی خودمان را برای صادرات پیدا کنیم؟

کدهای HS به صورت دوره ای بررسی و به روز می شوند (معمولاً هر 5 سال یک بار). آخرین به روز رسانی ها در سال 2012 و 2017 انجام شد. نسخه 2017 طبقه بندی HS را می توانید در وب سایت WCO بیابید.

https://www.wcoomd.org/en/topics/nomenclature/instrument-and-tools/hs-nomenclature-2017-edition/hs-nomenclature-2017-edition.aspx

Join to newsletter.

Curabitur ac leo nunc vestibulum.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Continue Reading

Get a personal consultation.

Call us today at (555) 802-1234

Request a Quote

Aliquam dictum amet blandit efficitur.